Select Page

Erkki-Sven Tüüri kooriteos “Ukrainale” tugineb Vana Testamendi prohvetite kohtumõistu tekstidele:

Hab 2:12 Häda sellele, kes ehitab verega linna ja rajab ülekohtuga linnust!

Js 5:20 Häda neile, kes hüüavad kurja heaks ja head kurjaks, kes teevad pimeduse valguseks ja valguse pimeduseks, kes teevad kibeda magusaks ja magusa kibedaks!

Js 33:1-2 Häda sulle, hävitaja, kes ise oled hävitamata, reetur, keda ei ole reedetud! Kui oled hävitusega valmis, hävitatakse sind, kui oled reetmise lõpetanud, reedetakse sind.  Issand, ole meile armuline, me ootame sind! Ole meie käsivars igal hommikul, ole meie abi kitsikuse ajal.

Heliteos salvestati möödunud aasta 13. märtsil Collegium Musicalega, videos dirigeerib Endrik Üksvärav. See on häda kuulutamine kurjategijale. Otseselt ja täie teadlikkusega. See on kogu ilmamaa ees avalikuks saanud kurja täpne kohtuotsus Jumala igavese sõna järgi.

Erkki-Sven ise lisab:

“Kasutan prohvetite sõnu, sest neis on ajaproovile vastu pidanud vägi.

24. veebruari hommikul (möödunud aastal) jäi mul alustatud helitöö pooleli, ma ei suutnud uskuda, mis toimub, ent ometi oli tõsi. See on õõv, kurbus ja raev. Kaastunne inimeste vastu, kes on selles olukorras ja hukkuvad Venemaa rünnakutes.

Lein mu sees pulbitses ja nõudis väljapääsu. Mida mina saan teha? Kuidas aidata põgenejaid? Minu võimalus, et saaksin edasi elada, on kirjutada muusikat. Seekord lihtsalt selleks, et anda omapoolne panus. Soovin, et seda heliteost kuulataks ja levitataks. Ehk saan praeguses olukorras mõnda hinge toetada.

Sain abikaasalt Annelt mõtte uurida Vana Testmandi prohveteid, kus konkreetsele kurjusele loetakse peale konkreetseid ähvardusi. Kasutan Pühakirja sõna ukraina keeles.

Mul on küll lootus ja usk, et lõppude lõpuks tõde tõuseb, vale vaob. On olemas võimalus enesepuhastuseks, ka vene rahvale. Kas sõja lõppedes see rahvas oma võimalust kasutab, sõltub nendest.

Praegu aga võitleb ukraina rahvas meie kõigi eest. Sügav austus võitlejatele Mordori vastu!”

Avafoto: Anne Tüür, erso.ee